Ilu punktów potrzeba, by zagrać w grupie mistrzowskiej ekstraklasy? (prognoza)

Do końca sezonu zasadniczego ekstraklasy pozostało już mniej niż dziesięć kolejek. Rozgrywki powoli wkraczają w fazę, w której kibice każdej z drużyn starają się przewidzieć, czy ich ulubiony klub znajdzie się po trzydziestu kolejkach w górnej połowie tabeli. Daje to przede wszystkim matematyczną pewność utrzymania w lidze już na siedem kolejek przed końcem, a dodatkowo dla niektórych klubów oznacza szansę walki o mistrzostwo Polski i o miejsca premiowane udziałem w eliminacjach do europejskich pucharów. Jednym ze sposobów oszacowania szans może być spojrzenie na to, ile punktów było dotąd potrzebne do zajęcia miejsca w górnej ósemce ligowej tabeli.

Mamy za sobą jak dotąd trzy pełne sezony ekstraklasy rozgrywanej systemem ESA37, czyli z późniejszym podziałem drużyn na grupę mistrzowską i spadkową. Nie daje nam to dużej próby badawczej, ale pozwala wyznaczyć pewne prawidłowości i określić, jaka liczba punktów daje w końcowej fazie sezonu zasadniczego dużą szansę na miejsce w górnej połowie tabeli. Poniższy wykres przedstawia liczbę punktów, jaką po kolejnych meczach miały najsłabsze drużyny, którym udało się załapać do grupy mistrzowskiej, czyli ósme drużyny sezonu zasadniczego w danych latach:

Co mówią nam powyższe szeregi czasowe? Przede wszystkim to, że najsłabsze drużyny grupy mistrzowskiej prezentowały przez cały sezon zasadniczy równą formę – na wykresach nie widać żadnych znaczących spadków ani skoków. Co istotne, te kluby przez praktycznie całą długość sezonu zasadniczego utrzymywały średnią liczbę punktów na mecz powyżej jednego. Jeśli chodzi o bezwzględne wartości punktowe, można stwierdzić, że absolutne minimum potrzebne do awansu do grupy mistrzowskiej to 35 punktów, czyli w przybliżeniu 1,17 punktu na mecz. W odniesieniu do obecnego sezonu przydatna jest obserwacja, iż do znalezienia się powyżej linii wyznaczonej środek tabeli wymagane jest przekroczenie progu 30 punktów najpóźniej w 24. kolejce rozgrywek. Na chwilę obecną (po 21 kolejkach) próg ten przekroczyło sześć klubów (Lechia, Jagiellonia, Legia, Lech, Bruk-Bet i Zagłębie), a kolejne dwa (Pogoń i Wisła Kraków) mogą zrobić to już w najbliższy weekend.

Dokładniejsza analiza wyników z ostatnich trzech sezonów ekstraklasy pozwala nam sprawdzić, na którym miejscu kończyły sezon zasadniczy drużyny, które w danym momencie sezonu miały na koncie określoną liczbę punktów. Poniższa tabela przedstawia rozkład miejsc w tabeli na podstawie wyników po ostatniej jak dotąd, dwudziestej pierwszej serii gier:

Dla porównania, poniżej (za 90minut.pl) aktualna tabela ekstraklasy:

Co możemy stwierdzić na podstawie tych dwóch tabel? Nasza prognoza jest w pewnym stopniu utrudniona ze względu na odwołane spotkanie między Górnikiem Łęczna a Zagłębiem Lubin, które miało odbyć się w ubiegły weekend w Lublinie. Można jednak wysnuć następujące wnioski:

  • kluby, które po 21 kolejkach miały na koncie 32 punkty lub więcej, zawsze znajdowały się po trzydziestej kolejce w górnej połowie tabeli. Patrząc na obecną klasyfikację drużyn, można więc stwierdzić, że zapewnione miejsce w grupie mistrzowskiej mają: Lechia, Jagiellonia, Legia, Lech i Bruk-Bet. Do tego grona dołączy Zagłębie Lubin, jeżeli w najbliższy poniedziałek nie ulegnie u siebie Arce Gdynia;
  • kluby, które w 21 meczach zgromadziły 22 punkty lub mniej, zawsze kończyły sezon zasadniczy poniżej kreski wyznaczającej środek tabeli. Zgodnie z tą regułą, szans na znalezienie się powyżej środka tabeli praktycznie nie mają już Ruch Chorzów, Górnik Łęczna i Piast Gliwice. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można do tej grupy dopisać Śląsk Wrocław i Cracovię – tylko raz na siedem obserwacji zdarzyło się, że drużyna, która na obecny moment sezonu zdobyła 23 lub 24 punkty, znalazła się ostatecznie w tej bardziej prestiżowej połówce naszej najlepszej ligi. Oznacza to, że na ten moment szanse tych drużyn na upragnioną górną ósemkę są czysto matematyczne.

Co z zespołami, które znajdują się pomiędzy tymi dwoma grupami? Wszystko wskazuje na to, że w trwającym sezonie ekstraklasy w walce o grupę mistrzowską pozostają: Pogoń Szczecin, Wisła Kraków, Arka Gdynia, Korona Kielce i Wisła Płock. Największe szanse na dołączenie do elitarnej grupy mają drużyny, które aktualnie spośród pięciu wymienionych klubów zgromadziły najwięcej punktów, czyli Pogoń i krakowska Wisła. Wynika to z prostej kalkulacji – kluby, które po 21 kolejkach zgromadziły 28 lub 29 punktów (tyle, co odpowiednio Wisła i Pogoń), kończyły sezon zasadniczy powyżej środka tabeli w 60% przypadków, podczas gdy zdobycie w tylu meczach 25 lub 26 punktów (czyli tylu, ile mają na koncie drużyny z Gdyni, Kielc i Płocka) dawało ostateczny awans do grupy mistrzowskiej tylko raz na pięć obserwacji. Tak skonstruowany model daje więc Portowcom i Białej Gwieździe trzy razy większe szanse na końcowy sukces. Końcowa prognoza prezentuje się następująco:

Miejsce

Klub

Mecze

Punkty

Zagra w grupie mistrzowskiej?

1

Lechia Gdańsk

21

42

tak

2

Jagiellonia Białystok

21

39

tak

3

Legia Warszawa

21

38

tak

4

Lech Poznań

21

35

tak

5

Bruk-Bet Nieciecza

21

33

tak

6

Zagłębie Lubin

20

31

prawie na pewno tak

7

Pogoń Szczecin

21

29

raczej tak

8

Wisła Kraków

21

28

raczej tak

9

Arka Gdynia

21

26

raczej nie

10

Korona Kielce

21

26

raczej nie

11

Wisła Płock

21

25

raczej nie

12

Cracovia

21

24

prawie na pewno nie

13

 Śląsk Wrocław

21

23

prawie na pewno nie

14

Piast Gliwice

21

22

nie

15

Górnik Łęczna

20

18

nie

16

Ruch Chorzów

21

16

nie

 

Powyższa prognoza będzie aktualizowana po każdej kolejnej zakończonej kolejce ligi i wraz z upływem czasu będzie można przewidywać ostateczny kształt tabeli po sezonie zasadniczym z coraz większą dokładnością. Zapraszam do dyskusji i formułowania własnych prognoz!

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANALYTICS i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>