Ekstraklasa po 27. kolejce – możliwe scenariusze

Do końca sezonu zasadniczego ekstraklasy zostały już tylko trzy kolejki, warto więc zastanowić się nad ostatecznymi rozwiązaniami. Każda z drużyn ma do rozegrania trzy mecze, od których zależy ich pozycja w górnej lub dolnej połowie tabeli. W dzisiejszym wpisie znajdzie się coś dla fanów symulacji i tak zwanych „matematycznych szans” (czyli czegoś, co polscy kibice znają aż za dobrze). Jakie wyniki muszą paść w pozostałych meczach ligi, by dane drużyny znalazły się powyżej lub poniżej kreski?

GRUPA MISTRZOWSKA

Cztery zespoły mają (w zasadzie już od tygodnia) zapewnioną grę w grupie mistrzowskiej. Są to Jagiellonia, Legia, Lech i Lechia. Niezależnie od wyników osiągniętych w najbliższych trzech meczach, te cztery kluby będą walczyły w play-offach o mistrzostwo. Kolejne dwa – Zagłębie i Wisła Kraków – mogą zagwarantować sobie miejsce powyżej kreski już w najbliższej kolejce i w ostatnich dwóch meczach sezonu zasadniczego grać już bez ryzyka znalezienia się poniżej ósmego miejsca w tabeli.

(adnotacja: spójnik „oraz” oznacza, że określone warunki muszą zostać spełnione jednocześnie; spójnik „lub” oznacza, że wystarczy spełnienie jednego z warunków; spójnik „albo” oznacza, że dane warunki wzajemnie się wykluczają, ale również wystarczy, że spełni się jeden z nich)

Zagłębie Lubin zapewni sobie miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • wygra z Jagiellonią ORAZ
 • Korona przegra z Ruchem ORAZ
 • Wisła Płock przegra z Górnikiem ORAZ
 • Pogoń nie wygra z Arką.

Wisła Kraków zapewni sobie miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • wygra z Bruk-Betem ORAZ
 • Śląsk nie wygra z Cracovią ORAZ
 • (jeżeli Pogoń przegra z Arką) Korona przegra z Ruchem LUB Wisła Płock przegra z Górnikiem Łęczna (w tym scenariuszu wystarczy porażka jednej z tych dwóch drużyn) ALBO
 • (jeżeli Pogoń nie przegra z Arką) Korona przegra z Ruchem ORAZ Wisła Płock przegra z Górnikiem Łęczna (w tym scenariuszu zarówno Korona, jak i Wisła Płock muszą przegrać, by Wisła Kraków miała zagwarantowane miejsce w górnej ósemce).

 

GRUPA SPADKOWA

Co ciekawe, żaden klub ekstraklasy nie utracił jeszcze matematycznych szans na znalezienie się po 30. kolejce powyżej kreski wyznaczającej środek tabeli. Żadna z drużyn nie jest aktualnie skazana na miejsce w grupie spadkowej. Nawet dla Cracovii i Górnika Łęczna, które aktualnie zamykają tabelę, można wyznaczyć scenariusze, które pozwolą im znaleźć się za trzy tygodnie powyżej dziewiątego miejsca w lidze. Z drugiej strony aż pięć drużyn – Arka, Ruch, Piast oraz właśnie Cracovia i Górnik – może już w najbliższy weekend stracić nadzieje na grupę mistrzowską.

Górnik Łęczna straci szanse na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • nie wygra z Wisłą Płock LUB
 • Korona nie przegra z Ruchem LUB
 • Pogoń wygra z Arką.

Cracovia straci szanse na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • nie wygra ze Śląskiem LUB
 • Korona wygra z Ruchem LUB
 • Wisła Płock nie przegra z Górnikiem.

Piast straci szanse na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • (w przypadku porażki z Lechią) Korona nie przegra z Ruchem LUB Wisła Płock nie przegra z Górnikiem LUB Pogoń wygra z Arką, ALBO
 • (w przypadku remisu z Lechią) spełnią się minimum dwa warunki z następujących: Korona wygra z Ruchem LUB Wisła Płock wygra z Górnikiem LUB Pogoń wygra z Arką.

Jeżeli Piast pokona Lechię, zachowa matematyczne szanse na grę w górnej ósemce, niezależnie od wyników pozostałych spotkań.

Ruch straci szanse na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • przegra z Koroną ALBO
 • zremisuje z Koroną ORAZ Bruk-Bet nie przegra z Wisłą Kraków ORAZ Wisła Płock wygra z Górnikiem.

Jeżeli Ruch pokona Koronę, zachowa matematyczne szanse na grę w górnej ósemce, niezależnie od wyników pozostałych spotkań.

Arka straci szanse na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:

 • (w przypadku porażki z Pogonią) Korona wygra z Ruchem LUB Wisła Płock wygra z Górnikiem, ALBO
 • (w przypadku remisu z Pogonią) spełnią się minimum dwa warunki z następujących: Korona wygra z Ruchem LUB Wisła Płock wygra z Górnikiem LUB Bruk-Bet nie przegra z Wisłą Kraków.

Jeżeli Arka pokona Pogoń, zachowa matematyczne szanse na grę w górnej ósemce, niezależnie od wyników pozostałych spotkań.

Z powyższych scenariuszy wynika, że prawie połowa ligi może już w najbliższej kolejce poznać swój los po 30. kolejce. Dziewięć drużyn spośród szesnastu może w najbliższy weekend wyjść na boisko z pewnym komfortem psychicznym – Jagiellonia, Legia, Lech i Lechia mają już zapewnione miejsce powyżej kreski, a dla Bruk-Betu, Korony, Wisły Płock, Pogoni i Śląska żadne ostateczne rozstrzygnięcia w tej kolejce jeszcze nie zapadną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANALYTICS i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>