Przed 29. kolejką ekstraklasy – co już wiemy?

Zakończona w poniedziałek 28. kolejka ligi dostarczyła nam kilku ostatecznych rozstrzygnięć w kwestii tego, które kluby znajdą się po sezonie zasadniczym powyżej kreski dzielącej krajową elitę na pół, a które drużyny nie mają już na to szans. Do Legii, Lecha, Legii i Jagiellonii (które już wcześniej zapewniły sobie miejsca w grupie mistrzowskiej) dołączyło pięć zespołów, które nie mają już nawet matematycznych szans na opuszczenie dolnej ósemki. Są to Górnik Łęczna, Ruch Chorzów, Cracovia, Arka Gdynia i Piast Gliwice. Pozostawia to siedem zespołów, które na ten moment nie są pewne, po której stronie kreski się znajdą. Jakie scenariusze mogą się spełnić w ciągu najbliższych dwóch tygodni?

Sezon zasadniczy ekstraklasy dobiegnie końca w sobotę 22 kwietnia, kilka minut przed godziną dwudziestą. Aktualna tabela (za 90minut.pl) jest zaprezentowana poniżej:

tabela po 28

Wszystkie mecze 29. kolejki zostaną rozegrane w Wielką Sobotę i Poniedziałek Wielkanocny. Dokładny rozkład spotkań wygląda następująco:

Ruch Chorzów – Pogoń Szczecin (sobota, 15:30)

Śląsk Wrocław – Górnik Łęczna (sobota, 15:30)

Jagiellonia Białystok – Cracovia (sobota, 18:00)

Wisła Płock – Lech Poznań (sobota, 20:30)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Piast Gliwice (poniedziałek, 15:30)

Legia Warszawa – Korona Kielce (poniedziałek, 15:30)

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin (poniedziałek, 18:00)

Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (poniedziałek, 18:00)

O cztery niezajęte jeszcze miejsca w górnej ósemce walczą: Wisła Kraków, Korona, Wisła Płock, Zagłębie, Pogoń, Bruk-Bet i Śląsk. W poniższej analizie przyjrzymy się dokładniej każdej z tych siedmiu drużyn i temu, co musi się stać, by zapewniły sobie miejsce w grupie mistrzowskiej lub straciły na nie nadzieję już w najbliższy weekend.

WISŁA KRAKÓW

(mecze do rozegrania: Zagłębie u siebie, Górnik na wyjeździe)

„Biała Gwiazda”, jako jedyny zespół spośród wymienionych siedmiu, może zapewnić sobie miejsce w górnej ósemce jeszcze zanim wyjdzie na boisko w poniedziałkowy wieczór. Stanie się tak, jeżeli spełnią się co najmniej dwa z poniższych warunków:

 • Bruk-Bet nie wygra z Piastem, LUB
 • Pogoń nie wygra z Ruchem, LUB
 • Wisła Płock przegra z Lechem, LUB
 • Korona przegra z Legią.

W takiej sytuacji Wisłę w ostatniej kolejce będą mogły wyprzedzić w tabeli co najwyżej trzy drużyny, co oznacza, że zajmie ona w najgorszym wypadku ósme miejsce.

Jeżeli Wisła wygra z Zagłębiem, zagwarantuje sobie miejsce w górnej ósemce, niezależnie od wyników pozostałych spotkań.

W sytuacji remisu z Zagłębiem rozważać można dwa przypadki. Jeżeli mecz Wisły z Zagłębiem zakończy się wynikiem 0:0 lub 1:1, Wisła zapewni sobie miejsce w grupie mistrzowskiej jeśli:

 • Pogoń nie wygra z Ruchem, LUB
 • Wisła Płock nie wygra z Lechem, LUB
 • Korona nie wygra z Legią.

Jeśli Wisła zremisuje z Zagłębiem wynikiem 2:2 lub wyższym, będą musiały się spełnić minimum dwa warunki z powyższych, by krakowianie przystępowali do ostatniego meczu sezonu zasadniczego z zapewnionym miejscem w grupie mistrzowskiej. Wynika to z tego, że pierwszy mecz Zagłębia z Wisłą zakończył się remisem 2:2, od wyniku poniedziałkowego meczu zależy więc, czy „Miedziowi” będą mieli szansę na przeskoczenie Wisły w tabeli.

Wiślacy mogą zagwarantować sobie miejsce powyżej kreski nawet w wypadku porażki z Zagłębiem. Stanie się tak, jeśli spełnią się minimum dwa warunki z poniższych:

 • Bruk-Bet nie wygra z Piastem, LUB
 • Pogoń nie wygra z Ruchem, LUB
 • Wisła Płock przegra z Lechem, LUB
 • Korona przegra z Legią.

KORONA KIELCE

(mecze do rozegrania: Legia na wyjeździe, Bruk-Bet u siebie)

Jeżeli Korona odniesie niespodziewanie zwycięstwo w Warszawie, zapewni sobie miejsce w górnej ósemce pod warunkiem, że:

 • Pogoń nie wygra z Ruchem, LUB
 • Bruk-Bet nie wygra z Piastem.

Jeśli kielczanom nie uda się w poniedziałek pokonać Legii (ich poniedziałkowy mecz zakończy się remisem lub porażką Korony), ich miejsce w tabeli na koniec sezonu zasadniczego będzie zależało od bezpośredniego meczu z inną drużyną walczącą o miejsce w grupie mistrzowskiej, Bruk-Betem Nieciecza, który odbędzie się w sobotę 22 kwietnia.

WISŁA PŁOCK

(mecze do rozegrania: Lech u siebie, Arka na wyjeździe)

Aby „Nafciarze” mogli przystępować do starcia beniaminków w 30. kolejce z komfortem wynikającym z gwarancji miejsca w górnej ósemce, nie mogą przegrać u siebie z Lechem. Jeżeli uda im się pokonać u siebie poznaniaków, będą mieli ten komfort psychiczny, jeśli dodatkowo:

 • Pogoń nie wygra z Ruchem ORAZ
 • Bruk-Bet nie wygra z Piastem.

Remis w meczu z aspirującym do tytułu mistrzowskiego Lechem może również dać płocczanom miejsce w górnej ósemce. Aby tak się stało, zarówno Pogoń, jak i Bruk-Bet muszą przegrać swoje mecze 29. kolejki. Wynika to z tego, że Wisła Płock ma pozytywny bilans bezpośrednich spotkań z obiema tymi drużynami.

Jeżeli Wisła przegra z „Kolejorzem”, o miejsce w górnej ósemce będzie walczyć w Gdyni w ostatnim meczu sezonu zasadniczego.

ZAGŁĘBIE LUBIN

(mecze do rozegrania: Wisła Kraków na wyjeździe, Śląsk u siebie)

Zagłębie musi wygrać z Wisłą, żeby móc zapewnić sobie miejsce w górnej ósemce. Aby mieć tę gwarancję, „Miedziowi” dodatkowo muszą liczyć na to, że:

 • Pogoń nie wygra z Ruchem ORAZ
 • Bruk-Bet nie wygra z Piastem.

Tylko taki scenariusz daje Zagłębiu pewne miejsce w grupie mistrzowskiej po 29. kolejce ekstraklasy. Jeśli którykolwiek z powyższych warunków nie zostanie spełniony, losy Zagłębia rozstrzygną się w zaplanowanych na 22 kwietnia derbach Dolnego Śląska.

POGOŃ SZCZECIN

(mecze do rozegrania: Ruch na wyjeździe, Lechia u siebie)

Kierowani przez Kazimierza Moskala szczecinianie nie mogą zapewnić sobie w ten weekend miejsca w górnej ósemce, mogą jednak stracić na nie szanse przy określonym niefortunnym przebiegu zdarzeń. Jeśli „Portowcy” przegrają w sobotę z Ruchem, będzie to dla nich oznaczało utratę nadziei na miejsce w grupie mistrzowskiej, jeżeli jednocześnie:

 • Korona nie przegra z Legią ORAZ
 • Wisła Płock nie przegra z Lechem ORAZ
 • Zagłębie wygra z Wisłą Kraków.

Remis Pogoni z Ruchem będzie dla tych pierwszych oznaczał konieczność dokończenia sezonu w grupie spadkowej, jeśli:

 • Korona wygra z Legią ORAZ
 • Wisła Płock wygra z Lechem ORAZ
 • Zagłębie wygra z Wisłą Kraków.

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA

(mecze do rozegrania: Piast u siebie, Korona na wyjeździe)

Niecieczanie przez większość sezonu znajdowali się w czołówce tabeli, teraz jednak muszą aktywnie walczyć, by nie zaprzepaścić zgromadzonego dotąd dorobku i nie wylądować ostatecznie w grupie spadkowej. Tylko zwycięstwo w meczu z Piastem da „Słoniom” szansę na walkę o górną ósemkę do końca, bez konieczności uzyskania korzystnych wyników w pozostałych meczach 29. kolejki.

Jeśli Bruk-Bet zremisuje z Piastem, będzie to dla drużyny z Niecieczy odpadnięcie z gry o grupę mistrzowską, jeśli jednocześnie:

 • Korona wygra z Legią ORAZ
 • Wisła Płock wygra z Lechem ORAZ
 • Zagłębie wygra z Wisłą Kraków.

Porażka Bruk-Betu będzie dla niego oznaczała utratę szans na miejsce w górnej ósemce, jeśli spełnią się minimum trzy z poniższych warunków:

 • Korona wygra z Legią, LUB
 • Wisła Płock nie przegra z Lechem, LUB
 • Zagłębie nie przegra z Wisłą Kraków, LUB
 • Pogoń wygra z Ruchem.

Na niekorzyść Bruk-Betu działa fakt, że z każdym zespołem, z którym bezpośrednio walczy o miejsce powyżej kreski (z wyjątkiem Korony, z którą zagra w 30. kolejce) ma negatywny bilans bezpośrednich spotkań.

ŚLĄSK WROCŁAW

(mecze do rozegrania: Górnik u siebie, Zagłębie na wyjeździe)

Nie da się ukryć, że szanse Śląska na awans do grupy mistrzowskiej mają na ten moment charakter czysto matematyczny. Wrocławianie muszą nie tylko wygrać obydwa mecze pozostałe do końca sezonu zasadniczego, ale również liczyć na utratę punktów przez kilka innych klubów ekstraklasy. Wynika z tego, że porażka lub remis w meczu z Górnikiem pozbawia wrocławian szans na miejsce w górnej ósemce tabeli. Nawet pokonanie łęcznian nie uchroni Śląska przed utratą nadziei na grupę mistrzowską, jeżeli spełnią się minimum trzy z poniższych warunków:

 • Korona nie przegra z Legią, LUB
 • Wisła Płock nie przegra z Lechem, LUB
 • Zagłębie nie przegra z Wisłą Kraków, LUB
 • Pogoń wygra z Ruchem, LUB
 • Bruk-Bet wygra z Piastem.

W takiej sytuacji Śląsk na pewno nie będzie mógł znaleźć się powyżej dziewiątego miejsca w tabeli, nawet jeśli w ostatnich dwóch meczach sezonu zasadniczego zdobędzie 6 punktów.

Zachęcam do śledzenia wydarzeń najbliższej kolejki ligowej równolegle z tym wpisem i sprawdzania, które ze sformułowanych wyżej scenariuszy mają szansę na realizację. W której połowie tabeli skończy sezon zasadniczy Twoja drużyna?

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANALYTICS i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przed 29. kolejką ekstraklasy – co już wiemy?

 1. ~taki_jeden pisze:

  Wydaje mi się, że przy warunkach dla Wisły Kraków powinno być Korona nie wygra z Legią. Tak też się stało i przed meczem Wisły sytuacja w tabeli wygląda następująco:
  5. Wisła Kraków 41 pkt
  6. Pogoń Szczecin 39 pkt
  7. Termalica 39 pkt
  8. Korona Kielce 39 pkt
  9. Zagłębie Lubin 38 pkt
  10. Wisła Płock 38 pkt

  W takiej sytuacji nawet jeżeli Wisła przegrałaby z Zagłębiem, to przed ostatnią kolejką mogłaby zostać wyprzedzona tylko przez Pogoń oraz Korone ALBO Termalice, ponieważ te dwie ostatnie drużyny grają ze sobą. Wisła Płock ma gorszy bilans meczów bezpośrednich z Krakowianami, co ma znaczenie przy ewentualnej równej liczbie punktów, czyli 41. Tak więc Wisła Kraków, po remisie Legii z Koroną (i wcześniejszej porażce Wisły Płock z Lechem) ma już pierwszą osemkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>